Розкажемо та покажемо, які види тарілок існують, для чого вони призначені, які функції виконують та які додаткові завдання можна вирішити за їх допомогою.
Мінімальний набір повинен включати три види столових тарілок – для перших та других страв, а також десертні. Ними можна замінювати додатковий посуд, якщо його немає в будинку.
Столові тарілки бувають двох видів:
Ці два види можна віднести до обов'язкових, але їх можна замінити на інші різновиди. Класична глибока столова тарілка сьогодні менш популярна, на зміну їй прийшли глибші тарілки з меншим діаметром та менш вираженими бортиками.
Яку тарілку поставити для супу чи борщу? Звичайно - супову, але їх кілька видів, що відрізняються обсягом, глибиною, формою.
Глибокі порційні супові тарілки вміщують 0,5 літри. Стандартний діаметр – від 23 до 27 см, бортики широкі, трохи скошені, щоб захистити стіл від крапельок. У такому посуді супи швидше остигають і красиво виглядають - на великій площі добре видно інгредієнти.
Напівпорційні супові тарілки мають об'єм 0,25 літра та діаметр 20-25 см, підходять для дітей і тих, хто воліє не переїдати.
Якщо не подобається великий діаметр, можна вибрати сучасний варіант – глибшу тарілку з меншим об'ємом, високими та сильно скошеними стінками без виражених бортів. Суп у разі довше залишиться гарячим.
Як альтернативу для супів вибирають порційні супниці, бульйонниці, піали і навіть деякі салатники.
Десертні тарілки сервіровки мають діаметр від 19 до 21 см. Вони бувають двох типів:
Десертні тарілки можуть входити в комплект столового посуду, а також нерідко включені з чайними та кавовими сервізами. Не важко знайти їх і окремо - в наборах по 6 штук і поштучно.
Для подачі закусок на стіл теж використовують тарілки, на відміну від порційних, їхня кількість не повинна співпадати з числом гостей. У деяких випадках потрібен лише один предмет.
Оселедниця є овальною стравою з невеликими бортиками і призначена для подачі на стіл малосольного оселедця або іншої риби. Довжина оселедець – 22-26 см, ширина – до 14 см. Крім овальної форми можна зустріти прямокутну – сучасну відповідь звичній класиці. Для любителів вишуканого посуду є фігурні у вигляді риби.
Оселедниці виготовляють із матеріалів, що не вбирають запахи, соки та олії. Найбільш практичні – скляні. Нерідко тарілка для оселедця входить до набору столового посуду. У колекціях також обов'язково представлено цей варіант.
Одна з найкорисніших помічниць у сервіруванні столу. Манежниця є тарілкою, розділеною додатковими бортиками на кілька сегментів. Менажниці значно економлять місце, замінюючи відразу кілька салатниць.
Вони зручні для подачі різноманітних закусок: грибів, оливок, солінь. Вони красиво виглядають кілька видів салатів чи соусів, закусок і десертів. Мєнажниці бувають різних розмірів і висоти - від дрібних (тарілкового типу) до глибоких (салатних). Сегменти роблять правильної та неправильної форми, а також у вигляді спіралі.
Манежниці з прозорого скла ефектно виглядають, демонструючи страву у всій красі, і поєднуються з будь-яким посудом. Також не важко підібрати потрібний варіант з кераміки, порцеляни, нержавіючої сталі.
Блюдо називають плоску тарілку великого діаметру – від 30 см. У набори можуть входити страви з меншим діаметром – від 24 см, але вони завжди плоскі та відрізняються від столових тарілок. На стравах подають на загальний стіл холодні закуски, красиво покладену сирну та м'ясну нарізку, святково оформлені гарячі закуски, плов, запечені овочі.
Блюда бувають не лише круглими, а й овальними та квадратними. На овальних зручно подавати на стіл птицю та м'ясо цілим шматком. Квадратні компактно розміщуються та підходять практично для будь-яких завдань.
Одні з найменших сервірованих тарілочок з діаметром 8-10 см. Можуть бути задіяні в процесі сервірування загального столу або як порційний посуд. У розетках подають варення, мед, соуси, десерти. Не забороняється використовувати для подачі оливок, дрібних грибів, маринадів.
Розширити застосування розеток можна, подаючи у них морозиво, муси, желе. Але для цього є інший вид посуду – креманки.
Креманки – глибокі тарілочки діаметром 9 см із ніжкою. У них подають десерти та порційні салати.
Для виробництва тарілок використовують різні матеріали. При виборі орієнтуйтесь на призначення та умови експлуатації посуду. Обов'язково враховуйте сумісність із мікрохвильовою піччю та можливість миття у посудомийній машині, якщо це актуально. Для повсякденного використання потрібен практичний посуд. Для урочистих заходів можна вибрати більш красиву та святкову.
В основі цих матеріалів лежить глина. Різниця між ними у способі випалу та модифікуючих добавках.
Кераміка – суміш глин з мінеральними добавками, обов'язково піддається випалу та покривається глазур'ю. Їдальня посуд товстий і масивний, довго зберігає тепло.
Фаянс - дешевий пористий матеріал, вироби з якого покривають легкоплавкою глазур'ю і випалюють одноразово. Глазурка робить поверхні яскравими і красивими, але має властивість відколюватися. Фаянсові тарілки тендітні, хоч і не тонкі, розколюються від ударів і б'ються.
Фарфорові тарілки легкі та тонкі, але міцні за рахунок відсутності пір. Найбільш дорогий кістяний фарфор, який для міцності і поліпшення зовнішнього вигляду додають порошок кістки. Справжній порцеляновий посуд пропускає світло. Професіонали впізнають її за характерним звуком при постукуванні.
Напівпорцеляна відрізняється від порцеляни технологією випалу - його обпалюють не до повного спікання. Вироби не такі міцні, як фарфорові, але міцніші і красивіші за фаянсові за рахунок меншої пористості.
Справжня якісна порцеляна просвічується в тонкому шарі, відрізняється білизною з трохи синюватим відтінком. Кераміка та фаянс не пропускають світло і видають глухі звуки при постукуванні.
При виборі враховуйте не лише матеріал, та й вид декорування. Позолота виглядає ефектно, але такий посуд мало придатний для повсякденного застосування - його не можна ставити в мікрохвильову піч, а фарба від гарячої води і миючих засобів втрачає блиск і стирається. Найбільш довговічний підглазурний розпис, нанесений до нанесення глазурі та запікання.
Сучасні матеріали, одержані методом кристалізації багатокомпонентного скла у присутності фторидів. На вигляд нагадують тонкий і витончений фарфор або більш товсту і масивну кераміку. За складом і способом виготовлення матеріали схожі, але різні виробники розробляють свої технології, домагаючись невеликих відмінностей.
Склопорцеляна та склокераміка – практичні, удароміцні, не бояться перепадів температур, сумісні з НВЧ та посудомийками, стійкі до подряпин. Поверхня гладка, не вбирає соки і не фарбується. Великий плюс, що немає глазурі, нема чого відколюватися.
Дерев'яні тарілки приваблюють любителів еко-стилю, їх виготовляють як з натуральної деревини, так і з пресованої з додаванням речовин, що підвищують стійкість до вологи. Дерево підходить для подачі хліба, піци, булочок, інших виробів із тіста, сиру. Жирні та вологі продукти залишать сліди та аромати, якщо деревина не пройшла необхідну обробку.
Дерев'яні страви та тарілки виготовляють із ясена, дуба, кедра, ясена, бамбука. Для підвищення стійкості до вологості деревину просочують олією. Сюди ж можна віднести дошки сервіровки – стильну альтернативу тарілкам.
Обійтися без тарілок не можна, але й скуповувати всі види необов'язково, використовуйте взаємозамінні, щоб не захаращувати шафи зайвим начинням.
Вгору
ім'я
Номер телефону